FOTO: Memorialul Hosszú Elemér la şah. Rezultatele competiţiei desfăşurate la Aiud
Colegiului Naţional Bethlen Gabor din Aiud a fost sâmbătă, gazda ediţiei a 2-a a Memorialului Hosszú Elemér, turneu organizat în amintirea regretatului maestru aiudean, fost campion naţional la şah prin corespondenţă şi unul dintre cei mai importanţi şahişti ai judeţului Alba din toate timpurile. Ca antrenor, Hosszú Elemér a iniţiat în tainele şahului sute de copii aiudeni, mulţi dintre elevii săi, în frunte cu Bela Badea (Takacs), Ioan Crişan, Florin Stoica sau Lucian Ilea, ajungând în elita naţională.
Turneul a fost organizat de Asociaţia Sportivă BGK Aiud şi Uniunea Cadrelor Didactice Maghiare din România, filiala Aiud în colaborare cu Colegiul Naţional Bethlen Gabor din Aiud şi Clubul Municipal de Şah Alba Iulia.
La capătul celor 7 runde desfăşurate în sistem elveţian podiumul a fost ocupat de un trio de jucători care au obţinut 6 puncte, fiind departajaţi de coeficientul Bucholtz: Takács Béla, Comşa Simion şi Mârza Nicolae. De notat că învingătorul, fost coleg de echipă al maestrului Hosszu Elemer, are venerabila vârstă de 75 de ani, fiind cel mai vârstnic participant la turneu!
Pe locurile următoare s-au clasat Pop Emanoil, Pleşa Gheorghe (8 ani) şi Csegezi Elek, toţi cu 5 puncte.
S-au acordat următoarele premii speciale:
Feminin:
1.Gâlea Andrada
2.Bárdi Luiza
3.Fülöp Melinda
4.Ghiogiu Iulia
Copii sub 14 ani:
1.Pleşa Gheorghe
2.Burja Udrea Răzvan
3.Topală Tudor
Juniori peste 15 ani:
1.Kónya Elód
2.Sasu Augustin
3.Szekely Róbert
De notat şi evoluţia bună a lui Ştefan Bercu (8 ani), care la debutul într-o competiţie de seniori a acumulat 4 puncte, şi a mezinului competiţiei, Alexandru Simina (6 ani), care a acumulat 3,5 puncte.
Turneul a fost arbitra de Vlad Aurelian si Bárdi Tibor.









