Pompierii din Alba vor interveni pentru stingerea incendiilor de pădure din Franța
În perioada 1–31 iulie 2026, Departamentul pentru Situații de Urgență, prin IGSU, participă la programul european de pre-poziționare organizat de DG ECHO, pentru consolidarea capacității de răspuns în cazul incendiilor de pădure din Franța.
Ne mândrim cu faptul că din primul contingent de 40 de militari care a început deplasarea fac parte și 8 salvatori din cadrul ISU Alba (1 ofițer și 7 subofițeri):
• Lt.col. SANDOR CRISTIAN
• Plt.adj.șef OPINCARIU IOAN
• Plt.maj. SĂLIȘTEAN IOAN-ANDREI
• Sg.maj. MAN ALEXANDRU TIBERIU• Plt.adj.șef RUS BOGDAN-ANDREI
• Plt.adj. FLOREA GHEORGHE
• Plt. SICOE SEBASTIAN-VASILE
• Sg.maj. MUREȘAN ANTONIU-TIBERIU
Tehnica de intervenție include autospeciale de stingere de ultimă generație, o cisternă de 30.000 l, tehnică radio și o dronă de recunoaștere.
Deplasarea se realizează terestru pe ruta Arad – Budapesta – Ljubljana – Padova – Nisa – Montpellier.
Misiune ușoară tuturor colegilor angrenați în această misiune internațională! Respect și succes!










