ActualitateEvenimenteSocialŞtiri UrbaneUrbea Mea

Pompierii din Alba vor interveni pentru stingerea incendiilor de pădure din Franța

În perioada 1–31 iulie 2026, Departamentul pentru Situații de Urgență, prin IGSU, participă la programul european de pre-poziționare organizat de DG ECHO, pentru consolidarea capacității de răspuns în cazul incendiilor de pădure din Franța.

Ne mândrim cu faptul că din primul contingent de 40 de militari care a început deplasarea fac parte și 8 salvatori din cadrul ISU Alba (1 ofițer și 7 subofițeri):

• Lt.col. SANDOR CRISTIAN

• Plt.adj.șef OPINCARIU IOAN

• Plt.maj. SĂLIȘTEAN IOAN-ANDREI

• Sg.maj. MAN ALEXANDRU TIBERIU• Plt.adj.șef RUS BOGDAN-ANDREI

• Plt.adj. FLOREA GHEORGHE

• Plt. SICOE SEBASTIAN-VASILE

• Sg.maj. MUREȘAN ANTONIU-TIBERIU

Tehnica de intervenție include autospeciale de stingere de ultimă generație, o cisternă de 30.000 l, tehnică radio și o dronă de recunoaștere.

Deplasarea se realizează terestru pe ruta Arad – Budapesta – Ljubljana – Padova – Nisa – Montpellier.

Misiune ușoară tuturor colegilor angrenați în această misiune internațională! Respect și succes!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vă recomandăm și

Back to top button