FOTO-VIDEO: Sfârşit tragic pentru un bărbat din Ciugud. A căzut în gol după ce bucăţi din podul de lemn, peste râul Mureş, s-au rupt
Un bărbat din comuna Ciugud și-a găsit sfârșitul luni, după ce a căzut de pe un podeț de lemn extrem de șubred, care trece peste râul Mureș. Trupul neînsufleţit a fost găsit la scurt timp, de un pescar.
Incidentul s-a petrecut luni după-amiază. Din spusele apropiaţilor, bărbatul parcurgea acest traseu aproape zilnic. Podul pietonal se află într-o avansată stare de degradare, astfel că autorităţile au marcat ambele intrări cu mesaje de avertizare. Totuşi mulţi se aventurează să îl traverseze, fără să fie conştienţi de pericolele la care se expun.
Bărbatul, în vârstă de 68 de ani, s-a prăbuşit în gol, deasupra malului, de la o înălţime de câţiva metri. Acesta a decedat pe loc, fiind găsit, de un pescar, aflat în zonă.
Ambele poduri de lemn, situate pe raza comunei Ciugud reprezintă un real pericol pentru cei care au curajul să le treacă. Acestea nu au reprezentat o prioritate pentru autorităţi, care au considerat suficiente plăcuţele de avertizare.









