Sport

Miercuri, ora 21:45 Lituania – România, în Liga Națiunilor

Naționala de fotbal a României va întâlni marți, 15 octombrie, cu începere de la ora 21:45, în deplasare, selecționata Lituaniei, meci contând pentru Grupa 2 a Ligii C din Liga Naţiunilor.

Partida se va disputa pe stadionul Dariaus ir Gireno Stadionas din Kaunas.

„Tricolorii” pregătiți de Mircea Lucescu, ocupă locul 1 cu un total de 9 puncte, România având 3 victorii din tot atâtea partide disputate.

România a câștigat cu Kosovo (3-0), Lituania (3-1) și Cipru (3-0).

România nu a pierdut în opt din ultimele 11 meciuri în deplasare în Liga Naţiunilor, perioadă în care a bifat cinci succese şi trei rezultate de egalitate.

Nicolae Bancu va lipsi din partida cu Lituania, fiind suspendat după ce a primit un cartonaș galben în meciul cu Cipru.

România nu își permite pași greșiți în Lituania, „tricolorii” pornesc favoriți la Kaunas.

Lituania este codașa seriei, a pierdut toate cele 3 partide (0-1 cu Cipru, 1-3 cu România și 1-2 cu Kosovo).

Lituania a rămas în Liga C din Liga Naţiunilor după ce a trecut de un baraj cu Gibraltar, în martie, 1-0 în deplasare şi 1-0 acasă.

Lituania nu a câştigat în 11 din ultimele 12 meciuri de acasă în Liga Naţiunilor, interval în care a înregistrat trei remize şi opt înfrângeri.

Lituania a participat la Cupa Baltică, unde a trecut în semifinale de Letonia, scor 2-0, şi a pierdut finala, 1-1 după 90 de minute şi 3-4 după executarea loviturilor de departajare (nu s-au jucat prelungiri) cu Estonia.