Turiști blocați în nămeți în Luncile Prigoanei, salvați de jandarmii montani
O familie formată din patru persoane, rămasă blocată cu mașina în nămeți, a fost salvată, vineri seară, de jandarmii montani din Șugag.
Potivit Inspectoratului Județean de Jandarmi Alba: ” în această după-amiază în jurul orei 17, un apel la 112 sesiza faptul că pe un drum forestier din apropierea Luncilor Prigoanei, 4 persoane, 2 adulți și 2 minori, au rămas înzăpezite cu autovehiculul cu care se deplasau.
La locul evenimentului a fost dirijată patrula din cadrul Postului de Jandarmi Montan Șugag care a identificat persoanele și a constatat că acestea nu aveau nevoie de îngrijiri medicale.
În cel mai scurt timp colegii noștri au deblocat autoturismul și l-au repus pe un drum practicabil, persoanele continuându-și deplasarea spre casă fără probleme”, au transmis reprezentanții Jandarmeriei Alba, prin intermediul paginii de socializare.







