FOTO-VIDEO: Cerceii de aur ”buciumăneşti”, podoabe în costumul popular din Apuseni, din secolul XVIII, prezentați la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia
Marți, 5 iulie, la Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia a avut loc un eveniment devenit deja tradiție. Este vorba despre prezentarea „Exponatului lunii iunie”. De această dată, obiectele care vor putea fii văzute timp de o lună sunt doi cercei de aur ”buciumăneşti”, podoabe cu o istorie interesantă.
Cu prilejul zilelor de sărbătoare, la ceremoniile obșești, pe lângă piesele curate de port, buciumancele adaugă o serie de podoabe. Încă din secolul al XVIII-lea, au fost aduşi din Tirol cercei în formă de struguri, pe care femeile din Bucium i-au cumpărat din Abrud.
Din a doua jumătate a secolului al XIX-lea, voiajorii comerciali, atraşi de această zonă auriferă, aduc de la Viena cercei rotunzi, decoraţi cu piatră roşie la mijloc, înconjurată de un brâu albastru şi unul alb. Aceste modele au fost lucrate şi în atelierele din Abrud, dar nu numai din aur, ci şi din argint aurit.
„Cerceii sunt piesă componentă a costumului popular femeiesc. În secolul al XVIII-lea, în zona Bucium – Abrud, mai precis în magazinele din Abrud, au apărut cerceii aduși din Tirol. Inițial ei au avut o formă de ciorchine de strugure. Mai apoi, în a doua jumătate a secolului al XIX-lea, pătrund cercei aduși de la Viena, care aveau o formă ovală, în interior aveau o montură din rubin, iar de jur-împrejur pietre de culoare albă sau albastră”, a precizat muzeograful Adriana Țuțuianu, de la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia.


















