„ÎȚI ARĂT CĂ POT”. Scopul proiectului este reînvierea jocurilor copilăriei
Miercuri 13 mai 2015 în inicinta Liceului cu Program Sportiv a avut loc deschiderea activităților din cadrul proiectului ÎȚI ARĂT CĂ POT, un proiect inițiat de către echipa Flash alcătuită din 7 elevi ai liceului (Lungoci Daniela Raluca, Fleșer Andreea, Petrifalean Iuliana, David Paula Nicoleta, Sulumete Karina Diana, Smajlovic Amela, Danci Alexandru) și coordonat de doamna profesor Jurcă Mirela.
Dorința elevilor de a renaște jocurile copilariei și de a face cunoscute afecțiunile care apar în organism datorită utilizări îndelungate a gadgeturilor a fost prezentată mai întai profesorilor în sala profesorală a liceului. Aici echipa proiectului a împarțit fluturași și a lansat invitația la mișcare și în rândul profesorilor.
Între orele 10:00-11:00 echipa Flash a pășit în clasele liceului invitând elevii liceului la activitatea din 17 mai 2015 de la orele 14:00 când în Cetatea Alba Carolina în zona statuii lui Mihai Viteazul va avea loc reînvierea jocurilor copilăriei şi eliminarea pentru un timp scurt a gadgeturilor din viața participanților.
Tot în clase, membrii echipei au împărțit fluturași și au prezentat o scurta scenetă numită ”Sedentarismul” care reperezintă schimbarea mentalitații unei adolescente care alege mișcarea în defavoarea gadgeturilor.
În pauza mare (10:50-11:10) echipa Flash a discutat cu elevii la standul aplasat la intrarea principală a liceului despre jocurile copilariei despre sedentarism și au jucat împreună”Aschie”(unul dintre jocurile copilîăriei).
Proiectul este finanţat de Fundaţia Comunitară Alba prin Programul YouthBank.
Programul este coordonat la nivel naţional de Asociaţia pentru Relaţii Comunitare în parteneriat cu BRD – Groupe Société Générale și are ca principali parteneri locali Municipiul Alba Iulia, Dacia Market și Giro.
Organizație gazdă a proiectului este Asociația SM Speromax Alba.
Activitățile YouthBank România sunt incluse în “YouthBank Academy: Soluții durabile pentru implicarea tinerilor în viața comunității” – proiect finanţat prin granturile SEE 2009 – 2014, în cadrul Fondului ONG în România.






