Strigătele războinice ale romanilor şi dacilor vor răsuna şi în luna Iulie
Şi în fiecare vineri din luna Iulie, Cetatea va răsuna de strigătele războinice ale romanilor şi dacilor.
Garda Romană de la Apulum redă vizitatorilor atmosfera unei lumi apuse acum 1900 de ani în fiecare vineri de la ora 19.00, în fața porții a IV-a.
Compusă din voluntari care dau viață unui detașament de voluntari ai Legiunii a XIII-a Gemina, garda invită publicul să participe la manevre de inspirație romană, cu comenzi în limba latină și execrciții de luptă, tote învăluite într-o poveste veritabilă cu împărați dârji și soldați înverșunați în lupte corp la corp, cu centurioni, gladiatori și signiferi înfricoșători.
Peisajul istoric nu putea fi complet fără „Lupii de fier ai Apoulonului”, personaje neînfricate, la fel ca acum două milenii.
Înarmați și echipați țin piept cuceritorilor romani, totul spre deliciul publicului.
Garda romană de la Apulum este o trupă de re-enactment ce are ca scop nobil punerea în valoare şi protejarea uriaşului patrimoniu roman de la Alba Iulia.
Garda Apulumului are în momentul de faţă un centurion, doi signiferi şi 9 legionari.
Garda Apulum a fost lansată oficial pe data de 26 octombrie 2012.
Lupii de Fier ai Apoulonului reprezintă grupul de daci, membri ai Asociaţiei Culturale Omnis Barbaria, filiala Alba Iulia






