Bazinul Olimpic din Alba Iulia, închis timp de trei săptămâni pentru „curăţenie generală”
Începând de duminică, 11 octombrie, Bazinul Olimpic din Alba Iulia se închide timp de trei săptămâni. Asta, din cauza faptului că locaţia va intra în revizie și cu această ocazie se va face și „o curățenie generală”, conform celor spuse de primarul Mircea Hava.
Primarul Mircea Hava a confirmat vineri dimineaţa, faptul că Bazinul Olimpic va fi închis temporar. Începând de duminică, timp de minimum trei săptămâni, bazinul va fi închis.
„Dacă nu făceam oprirea acum, o făceam în decembrie. Odată cu oprirea aceasta, sunt lucruri care trebuie remediate acolo. Nu curge la intrarea-ieșirea conductelor care alimentează bazinul cu apă și se face recircularea. Odată cu această revizie se va face și acolo tot ceea ce trebuie.
M-am întâlnit cu reprezentatntul CNI – pentru că bazinul a fost făcut guvern prin CNI -, există garanție, directorul firmei, proiectantul șef și miercuri sau joi o să avem și cel care va face ce trebuie făcut acolo. Cu această revizie se va intra și în curățenie generală la tot ce se află acolo. Sperăm să nu dureze mai mult de trei săptămâni, după care bazinul va intra din nou în funcțiune, urmând ca la anul, tot așa în toamnă, să oprim pentru o săptămână funcționarea bazinului pentru igienizare, revizii, vopsire. Este un lucru obligatoriu pe care trebuie să îl facem”, a declarat primarul Mircea Hava.
Bazinul Olimpic a fost redeschis, după patru ani de lucrări de modernizare, la data de 18 iulie 2014.
Valoarea totală a investiţiei din partea CNI fost de 11.768.180 lei, iar din bugetul local au mai fost alocaţi alţi 1.275.876 lei, pentru sistemul de acces, mobilier, dotare, dar şi costuri de consolidare a structurii bazinului. Bazinul Olimpic are, pe lângă sala propriu-zisă, cu piscină acoperită şi saună umedă şi uscată, vestiare, duşuri utilate cu uscătoare, cabinet medical. Firma care a executat lucrările de reabilitare a Bazinului Olimpic este SC TIM SA Cluj Napoca.






