Doliu la UAB. S-a stins din viață conf. univ. dr. Octavian Tătar
Universitatea ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia a pierdut un profesor de excepție, în persoamna conferențiarului universitar doctor Octavian Tătar. Într-un mesaj publicat pe site-ul instituției, universitatea își exprimă regretul față de trecerea în neființa a lui Octavian Tătar. Acesta avea 59 de ani și era conferențiar universitar la departamentul de Istorie, Arheologie și Muzeologie, din cadrul Facultății de Istorie şi Filologie a UAB.
”Colectivul Universității „1 Decembrie 1918″ din Alba Iulia regretă profund trecerea mult prea grăbită la Cele Veșnice a colegului nostru Conf. univ. dr. OCTAVIAN TĂTAR, căruia îi vom păstra cu toții o amintire luminoasă, cu imaginea dascălului dedicat total studenților săi, tonic, empatic și jovial, profesionist desăvârșit, de la care fiecare dintre noi am învățat câte ceva: de la idei, până la noblețea sufletului și bucuria de a fi unii lângă alții. Dumnezeu să-i dea odihnă veșnică, iar familiei puterea de a trece peste această încercare mult prea grea! Sincere condoleanțe!”, se arată în mesajul Universității ”1 Decembrie 1918”.




