Sah

Mihnea Costachi în finala Grand Prix România 2022 de la Alba Iulia

Mihnea Costachi (CSM Unirea Alba Iulia) a reuşit duminică să obţină calificarea în finala Grand Prix România la şah care se va desfășura în perioada 5-6 decembrie la Alba Iulia. Circuitul organizat de Federaţia Română de Şah oferă premii de peste 100.000 de euro, fiind cel mai puternic circuit de acest gen din Europa. În finală fondul de premiere este de 25.000 euro, primul clasat urmând a fi recompensat cu 5.000 euro.

În aceste condiţii este de înţeles interesul foarte mare pentru ultima etapă a circuitului, desfăşurată în 5-6 noiembrie la Brăila. La start s-au prezentat 141 de jucători din 19 ţări, 28 dintre aceştia având titlul de mare maestru internaţional.

Pe parcursul celor 10 runde, tânărul maestru internaţional Mihnea Costachi a avut un parcurs foarte bun, obţinând 5 victorii, 3 remize şi pierzând 2 partide, una cu câştigătorul etapei de la Brăila, David Navara (Cehia) şi cealaltă cu marele maestru internaţional Athanasios Mastrovasilis (Grecia). Cu 6.5 puncte Mihnea s-a clasat pe locul 22.

După cele 5 etape de calificare, primii 12 jucători români în urma punctelor acumulate în circuit au obţinut calificarea în finală, acestora urmând a li se alătura în finală cea mai bine clasată senioară, cel mai bine clasat junior, cea mai bine clasată junioară şi un jucător invitat de Federaţia Română de Şah. Iată clasamentul după 5 etape (s-au luat în considerare cele mai bune 4 rezultate)

LocNumeEtapa 1Etapa 2Etapa 3Etapa 4Etapa 5Total
1Gavrilescu David 3346.53623138.5
2Pârligras Mircea36.546.513.596.5
3Manolache Marius 7.546225.581
4David Alexandru-Vasile 3611201178
5Costachi Mihnea6.52614.564
6Filip Lucian-Ioan6.51120.5255.563
7Deac Bogdan2832.560.5
8Filip Andrei L.152512.55.5658.5
9Istratescu Andrei168141755
10Szabo Gergely17305.552.5
11Stoleriu George124.572750.5
12Cosma Ioan612.519125.549.5

Clasat pe locul 5 după 5 etape, Mihnea şi-a asigurat un loc în super-turneul care va incheia calendarul competiţional al Federaţiei Române de Şah. Până atunci însă Mihnea va mai reprezenta CSM Unirea Alba Iulia la câteva competiţii de anvergură: Campionatele Mondiale de Dezlegări, Openul Internaţional al României şi Campionatul Naţional de şah rapid şi blitz pe echipe.

NEETs pentru viitor

Redacția UrbeaMea

contact@urbeamea.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vă recomandăm și

Back to top button