Sâmbătă la Alba Iulia: Noaptea Muzeelor. Vezi PROGRAMUL!
Sâmbătă, 16 mai 2015, de la ora 19:00 va avea loc la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia deschiderea oficială a Nopții Muzeelor. Noaptea în care istoria prinde viaţă.
Noaptea Muzeelor este un eveniment iniţiat de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa în anul 2005. Manifestarea este patronată de Consiliul Europei, de UNESCO și de Consiliul Internațional al Muzeelor (ICOM).
Alături de cele aproximativ 3.000 de muzee din Europa care organizează acest eveniment se află și Muzeul Național al Unirii Alba Iulia.
La Alba Iulia manifestarea, care a debutat în anul 2008, a reușit să atragă an de an un public tot mai numeros.
Anul trecut nu mai puțin de 8.000 persoane au trecut pragul muzeului.
Din anul 2010 muzeul albaiulian a dat evenimentului un concept special Noaptea în care istoria prinde viață, tocmai în ideea de a pune în valoare atât patrimoniului expoziţional de care dispune, dar şi impresionanta istorie a județului Alba și a orașului Alba Iulia.
Astfel, pentru reamintirea importantelor pagini de istorie care s-au scris pe aceste meleaguri, de acum celebrele Personaje istorice, întruchipate de angajații muzeului și voluntari, vor da viață expoziției de bază a muzeului.
Printre ele, vizitatorii vor avea ocazia să întâlnească multe personalităţi ale istoriei românilor, precum Mihai Viteazul, Horea, Avram Iancu, regii României Mari, Ferdinand şi Maria sau primul primar român al orașului Alba Iulia, Camil Velican.
De asemenea, anul acesta la eveniment vor fi prezente toate cele patru trupe de reenactment patronate de muzeul albaiulian: Legiunea a XIII-a Gemina de la Apulum, Lupii Apoulonului, Ludus Apulensis și Magna Nemesis.
Organizatorii evenimentului: Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, Consiliul Județean Alba, Primăria Municipiului Alba Iulia
Programul evenimentului
Muzeul Național al Unirii
Ora 19:00
Deschiderea oficială
Reprezentație Legiunea a XIII-a Gemina de la Apulum și Lupii Apoulonului
Ora 19:30
Parada Personajelor istorice
Orele 19:45 – 01:00
Istoria prinde viață în muzeu cu peste 30 de personaje istorice
Atelier de pictat icoane
Momente muzicale: Liviu Cernat și Ovidiu Pârjol
Curtea Muzeului Național al Unirii Alba Iulia
Orele 19:45 – 23:00
Tabără dacică
Atelier de fierărie
Batere de monede/ kosoni
Realizare echipamente și arme
Pielărie
Confecționat podoabe etc
Muzeul Principia
Orele 19:45 – 23:00
Atelier de bătut monede romane (denari)
Jocuri romane
Demonstrații militare etc.
Ora 20:30
Dansuri romane: Magna Nemesis
Ora 21:00
Piesă de teatru: Osândirea lui Prometeu/ Trupa de teatru Skepsis
Societatea de Transport Public Alba Iulia vine în sprijinul celor care doresc să viziteze Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia cu prilejul ”Nopții Muzeelor”, prin introducerea unor curse dus – întors din mai multe zone ale orașului spre Hotel Cetate. Costul unui bilet este de 2,5 lei la dus, iar la întoarcere cursa este gratuită pentru toți vizitatorii muzeului, cu condiția ca aceștia să poată arăta biletul de intrare gratuită la muzeu.
RUTA 1 – DUS – GARĂ – ŞCOALA AVRAM IANCU-ROMTELECOM-UNIREA-ALBA MALL-AMPOI 3-ARDEALUL – PROFI – MERCUR – PIAŢĂ – SPITAL – SF. ECATERINA – REVOLUŢIEI 1989 – MACULUI – PARCARE HOTEL CETATE
RUTA 1 – ÎNTORS – PARCARE HOTEL CETATE-CLOŞCA-PIAŢĂ-MERCUR-STADION-ALSTING-AMPOI 3 – CASA DE PENSII – UNIREA – PIAŢA ALESSANDRIA – ŞCOALA AVRAM IANCU -GARĂ
PLECĂRI DIN GARĂ – 20,30; 21,00; 21,30; 22,00; 22,30; 23,00; 23,30; 24,00; 24:30
RETUR DIN PARCAREA HOTELULUI CETATE – 21,00; 21,30; 22,00; 22,30; 23,00; 23,30; 24,00; 00,30; 01:00
RUTA 2 – DUS – AMBIENT – APRO HOREA – AMPOI 2- AMPOI 3-ARDEALUL-PROFI-MERCUR- PIAŢĂ-SPITAL-SF. ECATERINA – REVOLUŢIEI 1989-MACULUI-PARCARE HOTEL CETATE
RUTA 2 – ÎNTORS – CLOŞCA-PIAŢĂ-MERCUR-STADION-ALSTING-AMPOI 3 -AMPOI 1-POMPIERI-AMBIENT
PLECĂRI DIN STAŢIA AMPOI 2 – 20,35; 21,05; 21,35; 22,05; 22,35; 23,05; 23,35; 24,05; 24:35
PLECĂRI DIN STAŢIA AMPOI 3 – 20,37; 21,07; 21,37; 22,07; 22,37; 23,07; 23,37; 24,07; 24:37
RETUR DIN PARCAREA HOTELULUI CETATE – 21,00; 21,30; 22,00; 22,30; 23,00; 23,30; 24,00; 00,30; 01:00
De 11 ani publicul românesc se bucură de o noapte în care muzeele din toată țara își deschid porțile cu evenimente și expoziții speciale pentru a celebra alături de alte mii de instituții similare din Europa Noaptea Muzeelor. De multă vreme nu mai este doar o sărbătoare a muzeelor ci și a partenerilor care, an de an, se alătură acestui eveniment ce animă orașul – instituții și organizații culturale, galerii de artă, studiouri de creație, ONG-uri istețe, bienale de artă, spații alternative, etc. Este practic o sărbătoare a industriilor culturale și creative deoarece muzeele sunt acum parte din ele. Mai mult decât atât, acest brand cultural a generat în spațiul românesc alte astfel de evenimente construite după același tipic: Noaptea Galeriilor, Noaptea Institutelor Culturale, Noaptea Birourilor de Arhitectură, Noaptea Caselor deschise, etc.
Reţeaua Naţională a Muzeelor din România (RNMR) este coordonatorul evenimentului, iar din 2011 și al Circuitului muzeal din București, inițiat în anul 2008 de către Muzeul Național de Artă al României. În fiecare an circuitul este replicat în alte două orașe din țără. În 2015 acesta va avea loc în Iași și Galați. RNMR asigură totodată o promovare amplă și coerentă a activităților organizate de muzeele românești prin intermediul site-ului www.noapteamuzeelor.ro, al paginii oficiale https://www.facebook.com/noapteamuzeelor, dar și al unei campanii de promovare în presa națională.
Noaptea Europeană a Muzeelor este un eveniment internațional iniţiat de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa aflat în acest an la cea de-a unsprezecea ediţie. Consiliul Europei, UNESCO și Consiliul Internațional al Muzeelor sunt principalii susținători ai Nopții Europeane a Muzeelor, pandantul nocturn al Zilei Internaţionale a Muzeelor, care are loc întotdeauna pe 18 mai. Mai multe detalii despre Noaptea Europeană a Muzeelor puteţi găsi la adresa: http://nuitdesmusees.culture.fr
Ediția din anul 2015 va fi una cu totul specială pentru că va fi marcată de un protest pe care Rețeaua Națională a Muzeelor din România l-a propus tuturor muzeelor din țară, membre sau încă neafiliate la organizație. Nu este însă un protest obișnuit, ci unul subtil și inedit, consecință a unui fenomen dramatic care a dinamitat comunitatea muzeală și patrimoniul său cultural. Despre ce este vorba? În ultimii 10 ani, peste 120 de sedii unde funcționează muzee de tot felul și zeci de mii de piese din colecțiile mai multor astfel de muzee sunt gata retrocedate sau aflate în curs de retrocedare. Pentru toate acestea nu sunt identificate încă soluții alternative de funcționare, situație unică în Europa și poate chiar în lume. Muzeele nu mai înseamnă nimic pentru că ele nu au fost considerate niciodată cu adevărat importante, utile societății, vectori de dezvoltare comunitară, o investiție sigură. Dar ele pot fi toate acestea dacă sunt ajutate.






