Evenimente

7 mai: Comedia „Insomniacii” se joacă pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia

Marți, 7 mai, la Alba Iulia ajunge, în premieră, comedia „Insomniacii”. Spectacolul jucat pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor prezintă o comedie savuroasă despre ocupaţiile absurde ale celor care suferă de insomnie incurabilă, despre oameni rătăcind în absurd care se agaţă de gânduri revelatoare, oricât de caraghioase, în speranţa ieşirii din anonimat.

Trei nebuni care se întâlnesc noaptea în parc, pentru că la fel ca mulţi dintre noi, suferă de insomnie.

Dorinţa ieşirii din anonimat, din banalitatea vieţii şi a condiţiei umane dramatice, îi conduc la o serie de aberaţii născute din gânduri revelatoare şi rătăciri în absurd, într-un dialog amuzant despre… povestea lui Harap-Alb, extratereştri, oameni-păianjeni, descoperiri şi alte asemenea.

Spectacolul este demonstrația perfectă a faptului că, în mișcarea sa browniană, universul interior al fiecăruia, indiferent de legile absurde care îl guvernează, se poate ciocni de altele, asemenea, având ca efect nu un impact cutremurător, ci un imprevizibil umor de situație. O comedie nebună cu și despre nebuni și nebunie.

Piesa este scrisă de Mimi Brănescu, iar din distribuție fac parte Leonid Doni, Gheorghe Ifrim și Marius Chivu.

Bilete: 0258 815 842.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vă recomandăm și

Back to top button