Social

Campania „Împreună pentru sănătatea mintală – Să înlăturăm stigmatul bolilor mintale!”, la Alba Iulia

Consiliul Județean Alba, în parteneriat cu Direcția de Sănătate Publică Alba, Centru de Resurse și Asistență Educațională Alba, Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Alba, a organizat joi, 30 ianuarie 2020, la sediul DGASPC Alba, o întâlnire tematică, având drept scop creșterea gradului de conştientizare, precum şi promovarea acţiunilor ce vizează prevenția, depistarea și asistența precoce a bolilor mintale, cum sunt depresia, autismul sau Alzheimer, în cadrul Campaniei „Împreună pentru sănătatea mintală – Să înlăturăm stigmatul bolilor mintale!”, derulată  de către DSP Alba și în contextul acţiunilor cuprinse în Planul de activităţi al Strategiei Judeţene în domeniul sănătăţii în perioada 2018-2023.

La întâlnire au participat peste 60 de asistenți sociali din județul Alba. Dezbaterile au fost susținute dr. Daniela Popa Dreghici, director adj. Sănătate Publică – DSP Alba, dr. Olimpia Candrea – DSP Alba, Valentin Ioan Frăcea – director DGASPC  Alba, Dana Nicoară – director al Centrului Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Alba, jr. Viorica Nedel – şef serviciu SPAS Cugir, şi Liliana Negruţ – directorul executiv al Direcţiei Juridice şi Administraţie Publică din cadrul Consiliului Judeţean Alba, coordonatorul echipei de implementare a Strategiei Judeţene în domeniul sănătăţii în perioada 2018-2023.

 Temele prezentate au fost următoarele:

– Sănătatea publică și bolile mintale – dr. Daniela Popa Dreghici, director adj. Sănătate Publică – DSP Alba;

– CAMPANIA „Împreună pentru sănătatea mintală! Să înlăturăm stigmatul bolilor mintale!” – dr. Olimpia Candrea – DSP Alba;

– Sănătatea mintală la copii şi adolescenţi, Dana Nicoară – director CJRAE Alba;

– Abordarea depresiei din punctul de vedere al psihologului (cauze, soluții, servicii) – psh. Anca Pașca – DGASPC Alba;

– Bolile mintale şi Asistenţa sociala – Abordare integrată, jr. Viorica Nedel – şef serviciu SPAS Cugir;

Succesul acţiunilor viitoare va depinde în mare măsură de modul în care se înțelege importanţa echipelor multidisciplinare formate din specialiști din instituții și autorități cu competente legale în acest domeniu, care trebuie să acționeze împreună, a specialiștilor care să intre în contact cu beneficiarii, să identifice cazurile vulnerabile, apoi să vină cu măsuri în întâmpinarea acestora, printr-o comunicare eficientă.

Ideea de a crea echipe multidisciplinare este în sine o abordare eficientă, deoarece creează o înțelegere comună, clarifică proceduri și practici, identifică rolurile, așteptările și responsabilitățile, dezvoltă competențele și cunoștințele.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vă recomandăm și

Back to top button