Joi-Duminică: APOLLO – Festival Internaţional de Teatru de Tineret. Vezi programul!
Festivalul este o invitaţie deschisă adresată trupelor şi companiilor tinere de teatru din toată lumea de a se întâlni, de a face schimb de experienţă şi de a oferi spectacole reprezentative din repertoriul lor, urmărindu-se diversificarea vieţii sociale şi culturale a comunităţii locale şi promovarea imaginii Municipiului Alba Iulia şi a judeţului Alba în planul cultural-artistic internaţional.
În urma procesului de selecţie, ediţia din acest an aduce în faţa publicului grupuri participante din ţări precum Bulgaria, Cehia, Georgia, Lituania, Ungaria şi Republica Moldova şi fireşte, România.
Se conturează astfel un program ofertant cu spectacolele variate ca gen şi abordare, grupurile invitate provenind din medii sociale diferite, având viziuni diferite în abordarea şi experimentarea teatrului.
APOLLO provoacă publicul şi actorii la deschidere spre o experimentare a diversităţii şi o căutare a teatrului ca moment intens de adevăr, de viaţă. Iată de ce festivalul este deschis oricărui grup sau companie indiferent de statut sau mediu de provenienţă.
Iată de ce APOLLO nu favorizează atât cărţi de vizită, cât devotamentul, sacrificiul şi dăruirea din inima artistului.
Ceremonia de Deschidere a festivalului va avea loc joi, 23.04.2015, ora 18.30, avându-l în prim-plan pe Dan Chiorean, actor la Teatrul Naţional Cluj Napoca, invitat special pentru a patrona critic festivalul şi pentru a împărtăşi participanţilor observaţii utile legate de spectacolele prezentate.
În următoarele 3 zile companiile şi grupurile participante se vor întrece rând pe rând în încercarea de a cuceri publicul. APOLLO nu este un festival competitiv, provocarea comună a participanţilor fiind aceea de a câştiga inimile spectatorilor şi de a obţine aplauze binemeritate în sălile Casei de Cultură a Studenţilor Alba Iulia. Pentru dăruirea lor, toate grupurile vor fi recompensate cu trofee unice: lucrări semnate de Ştefan Balog (artist plastic), sculpturi în piatră care încearcă să surprindă esenţa spectacolelor prezente în festival.
Programul:
Joi, 23.04.2015
18.30- Ceremonie Deschidere
19.00- Delart (Alba Iulia. RO): Anchetă la fața locului
20.00- Skepsis (Alba Iulia. RO): Farsa maestrului Pathelin
Vineri: 24.04.2015
18.30- GT Hlinsko ( Hlinsko CZ): Wtf! Noah!
20.00- KUBAS (Kaunas, LT): Smart
21.00: Kutaisis Youth Theatre (Kutaisis. Ge): Don Juan
Sâmbătă, 25.04.2015
11.00- Simpozion ”Afișul-Obiect de Artă” la Sala Unirii din Alba Iulia
12.00: Expoziție Personală de Afișe : Prof. Univ. Dr. Feleki Karol la Sala Unirii din Alba Iulia
13.00: Expoziție internațională de Afișe la Sala Unirii din Alba Iulia
18.00: Iuvenes (Sofia, BG)- Proștii
19.30: Ludic (Iași. RO): Norvegia azi
21.00: KUBAS (Kaunas, LT): It s time
21.30: The Flaming Snails Juggling Group (Debrecen, HU): Aspects în Piața Cetății
Duminică, 26.04.2015
17.00: Teli (Chișinău, MD) Iona
19.00: Gaudeamus ( Cluj Napoca, RO): Doamne, ce balamuc
20.30: Ludic (Iași.RO): Despre corpul femeii
21.30: Truverii (București, RO): Petrecerea Pelerinilor
22.30: Ceremonide Încheiere Festival
Cu sprijinul Fundaţiei “Inter-Art” Aiud şi a Centrului Cultural “Liviu Rebreanu” Aiud, anul acesta aripile festivalului deschid o nouă dimensiune în oferta artistică: prima ediţie a Expoziţiei Internaţionale de Afişe. Artişti din toată lumea au fost invitaţi să accepte o abordare artistică a afişului ca obiect cultural. S-au primit înscrieri din partea a 55 artişti din ţară şi străinătate. Lucrările – afişe tematice Apollo – au fost selectate, acordându-se în mod simbolic premii şi distincţii.
Lucrările câştigătorilor şi a tuturor participanţilor vor fi expuse la Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia, sâmbătă, 25.04.2015, când va avea loc şi Simpozionul “Afişul -obiect de arta”. În aceeaşi după-amiază, tot în cadrul festivalului APOLLO va avea loc expoziţia personală de afişe combatante “Azi trag la ţintă!”, semnată de Prof. Univ.Dr. Feleki Károly (Cluj Napoca) – care va prezenta publicului afişele ce acoperă o largă plajă de atitudini critice ale autorului, faţă de evenimente politice, sociale şi culturale ce au avut loc în ultimele decenii în spaţiul geografic local şi european.
“Fără să am nicio legătură cu lumea teatrului, realizez că toți suntem actori într-o lume din ce în ce mai teatrală.
Dincolo de toate sofisticările goale de conținut în care noi ne ducem existența cotidiană, mă bucur nespus că cineva mai găsește puterea și curajul să ne arate altfel de scenă.
Cea a oamenilor pasionați, a oamenilor care nu au doar viză de flotant în lumea culturii, ci pur și simplu acolo trăiesc.
Dacă aș vorbi despre numărul de ediții ar însemna să vorbesc despre cantitate, cu riscul să pun în umbră calitatea. Contează că e a doua ediție, dar mai important, oamenii care fac acest festival să existe pun Alba Iulia într-o lumină a reflectoarelor, care, de ce să nu recunoaștem, ne lipsește.
Vă doresc succes și în această ediție, să găsiți puterea să o începeți pe a treia.”, a declarat dl. Primar Mircea Hava.
Festivalul este rezultatul final al unui proiect mai amplu iniţiat de Asociaţia Grupul Skepsis şi desfăşurat în parteneriat cu: Primăria Municipiului Alba Iulia; Consiliul Judeţean Alba; Casa de Cultură a Studenţilor Alba Iulia; Fundaţia “Inter-Art” Aiud; Centrul Cultural „Liviu Rebreanu” Aiud; Fundaţia Comunitară Alba; Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia; Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia.






