Ştiri Urbane

Joi: Simpozion “In memoriam Ion Gavrilă Ogoranu (1923-2006)“

afis 2015 ion gavrila ogoranuMuzeul Naţional al Unirii Alba Iulia organizează joi, 21 mai 2015, de la ora 13.00, în Sala Unirii, a V-a ediție a simpozionului “In memoriam Ion Gavrilă Ogoranu (1923-2006)“.

Evenimentul este dedicate memoriei unuia dintre cei mai cunoscuți luptători anticomuniști, Ion Gavrilă Ogoranu, care a trăit în apropiere de Alba Iulia, la Galtiu.

Invitat special în cadrul acestui simpozion va fi domnul Liviu Pleșa, consilier superior, Direcția Cercetare din cadrul Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității.

Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Alba, Fundația „Ion Gavrilă Ogoranu” și Muzeul Național al Unirii Alba Iulia.

Redacția UrbeaMea

contact@urbeamea.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vă recomandăm și

Back to top button