Peste 25.000 de persoane au vizitat expoziţia Aurul şi argintul antic al României în perioada 4 iunie – 5 iulie
Expoziția Aurul și argintul antic al României va mai fi găzduită de Sala Unirii din Alba Iulia doar până duminică 12 iulie, de marți până duminică, între orele 10-19.
Deja expoziția s-a bucurat de un număr record de vizitatori, în perioada 4 iunie – 5 iulie, nu mai puțin de 25.000 vizitatori au trecut pragul muzeului pentru a admira artefactele antice de aur și argint expuse.
În cadrul expoziției Aurul și argintul antic al României se remarcă Tezaurul de la Pietroasa. Cunoscut și sub numele popular de Cloșca cu puii de aur, tezaurul a fost descoperit în martie-aprilie 1837 de doi țărani în timp ce luau piatră de pe dealul Istrița situat în comuna Pietroasele (județul Buzău).
Din cele 22 de piese care compuneau inițial tezaurul, autoritățile au putu recupera doar 12, în greutate totală de aproape 19 kg.
Dintre acestea cinci sunt lucrate doar din aur. De fapt obiectele care formează tezaurul se pot împărți în două mari categorii: vase și podoabe.
Aspectul lor de astăzi este rezultatul mai multor distrugeri și restaurări, după descoperire tezaurul având parte de o „biografie‟ foarte aventuroasă.
Lovite cu toporul, furate, incendiate sau parte a tezaurului României trimis la ruși în anul 1917, piesele care compun Tezaurul de la Pietroasa vor putea fi admirate la Sala Unirii în perioada 4 iunie-12 iulie 2015.
Mircea Hava despre expoziția-eveniment „Aurul și argintul României” – Alba Iulia, 4 iunie – 12 iulie 2015:
„Istoria noastră, a românilor, e direct și strâns legată de aur. Am avut “generație” de aur, am avut și “epoca” de aur, dar cu astea nu ne putem mândri. În schimb, e o minune că mai avem ceva din aurul dacic și că nu l-a “transportat” cineva în altă parte.
Mă bucur că muzeele nu mai sunt închisori veritabile pentru artefacte. În cazul acesta, bariera instituțională a fost depășită, iar colaborarea dintre muzee și alte instituții dă posibilitatea oamenilor să-și cunoască istoria. Îi felicit pe toți cei care ne oferă părți esențiale din istoria României.”
Aurul și argintul antic al României reprezintă încununarea cu succes a unui proiect muzeologic de anvergură națională, unul dintre cele mai mari demersuri de acest fel organizate în România în ultimii 20 de ani.
Expoziția propune o impresionantă incursiune istorică, ce acoperă o perioadă de peste 6000 de ani.
Este pentru prima oară când publicul din România are posibilitatea de a vedea, reunite într-un singur loc, cele mai importante capodopere ale orfevrăriei pre- și protoistorice sau de epocă clasică din colecțiile muzeale din țară.
Astfel, peste 1000 de piese arheologice din metale prețioase de o deosebită valoare istorică, estetică și simbolică vor putea fi admirate cu această ocazie.
Dintre aceste însemnate capodopere, toate descoperite de-a lungul ultimelor două secole pe teritoriul României, amintim doar brățările dacice din aur de la Sarmizegetusa Regia și Tezaurul de la Pietroasa, cunoscut publicului sub numele de Cloșca cu puii de aur.
Din patrimoniul Muzeului Național al Unirii din Alba Iulia sunt prezente în expoziție 13 piese arheologice, printre care și colierul din aur cu 27 pandantive rombice datând din secolul al II-lea î.Hr., sustras în anul 2013 de braconierii arheologici din cetatea dacică de la Căpâlna.
Coordonatorii expoziției sunt dr. Ernest Oberländer-Târnoveanu, Director General al Muzeului Național de Istorie a României, și dr. Rodica Oanță-Marghitu, șef secție Cabinet Numismatic și Tezaur Istoric din cadrul MNIR.
Expoziția va fi deschisă în perioada 4 iunie – 12 iulie 2015, putând fi vizitată de marți până duminică, în intervalul orar 10:00-19:00.
Aurul și argintul antic al României a fost itinerată în 2014 la Timişoara, Oradea, Satu-Mare şi Sibiu, iar în 2015 a continuat turneul prin ţară fiind deschisă la Cluj-Napoca (februarie-martie), Târgu Mureş (aprilie-mai), urmând să fie deschisă la Sfântu Gheorghe, Buzău și Craiova.






