Ştiri Urbane

Clădirea fostului Spital Militar va fi transformată într-un muzeu

muzeu1Consiliul Judeţean Alba a demarat, în parteneriat cu Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia, Arhiepiscopia Ortodoxă de Alba Iulia și Muzeul Universității din Bergen, Norvegia, un proiect cu finanțare externă prin care clădirea fostului Spital Militar din Cetatea Alba Iulia va fi reabilitată și transformată într-un muzeu ce va adăposti două dintre cele mai valoroase colecții de artă veche românească.

Cu o valoare totală de 9,2 milioane de lei, din care 8,02 milioane de lei finanțați prin programul „Conservarea și revitalizarea patrimoniului cultural și național” din cadrul Mecanismului financiar SEE 2009-2014, proiectul, intitulat „MUSEIKON. Un nou muzeu al icoanei revitalizează o clădire monument istoric restaurată în Alba Iulia”, va revitaliza și va pune în valoare o clădire monument istoric situată în inima Cetății din Alba Iulia.

Totodată, vor fi clasate și restaurate 52 de icoane și 15 cărți vechi, vor fi clasate 2.500 de bunuri culturale și va fi digitalizat întregul inventar al MuseIkon (5.624 obiecte), rezultând o bază de date disponibilă online.

Proiectul MUSEIKON contribuie, în același timp, la dezvoltarea ofertei culturale și la nevoia de a păstra pentru generațiile viitoare colecțiile de icoane și carte veche românească, aflate printre cele mai valoroase din țară, răspunzând și nevoii publice de acces la educație prin dezvoltarea ofertei culturale inovatoare și prin dezvoltarea de relații bilaterale consolidate cu specialiști din alte țări.

Pentru a răspunde nevoii de accesibilitate, întreaga colecție a noului muzeu va fi digitizată și diseminată în mod corespunzător în mediul virtual.

Cu o durată de 15 luni, proiectul se va finaliza la 30 aprilie 2016.

Bogdan Păunescu

Îmi place tot ceea ce este legat de web şi ajut la dezvoltarea şi îmbunătăţirea lui prin tot ceea ce fac.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vă recomandăm și

Back to top button