Sport

Victorie! Simona Halep e noua campioană de la Wimbledon

Simona Halep a câștigat categoric și minunat finala turneului de la Wimbledon, după ce a învins-o pe americanca Serena Williams, la capătul unui meci de zile mari.

Sportiva noastră a făcut o demonstrație de tenis spectacol și nu i-a dat nicio șansă Serenei, pe care a învins-o cu 6-2, 6-2.

Simona a avut un start extraordinar de meci, iar tabela arăta după 11 minute un 4-0 complet justificat în urma lucrurilor petrecute pe teren. Serena și-a ridicat putin nivelul pe finalul setului, dar Simona a fost de neînduplecat și s-a impus cu 6-2.

În startul setului secund americanca a mărit și mai mult ritmul, a încercat să o intimideze pe Simona cu strigăte disperate și lovituri adânci, dar calmul româncei a făcut diferența.

Sportiva noastră a trecut din nou la conducere în game-ul cu numărul 5, iar avantajul luat s-a dovedit decisiv pentru o finală de Grand Slam pe care românii nu o vor uita niciodată.

Pentru Simona, acesta este al doilea turneu de Grand Slam din palmares, după cel de la Roland Garros 2018.

În urma acestui rezultat, Simona va urca trei locuri în clasamentul WTA, iar începând de luni va fi pe 4.

sursa: Ziare.com

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vă recomandăm și

Back to top button