(INTERVIU) Delia Legian, despre primul ei an competițional: „Am pus suflet și efectiv m-am simțit singură pe scenă…”
A făcut dansuri sportive, baschet și a ajuns vicecampioană națională la Fittness. Este doar unul din titlurile pe care le-a obținut albaiulianca Delia Legian în urma participării la patru concursuri importante. Frumoasa sportivă din Alba Iulia, care a dovedit că este un adevărat exemplu de ambiție și perseverență, ne-a povestit într-un interviu ce înseamnă sportul pentru ea și cum a trecut de primul ei an competițional.
URBEAMEA: De la ce vârstă practici sportul?
Delia Legian: Încă de când m-am născut am avut înclinația spre sport, eram foarte activă. Am început de la vârsta de 6 ani cu dansuri sportive pe care le-am practicat timp de 3 ani, după care am mai încercat să practic mai multe sporturi până mi-am descoperit pasiunea pentru Baschet. Baschet de performanță am practicat 10 ani, iar din cauza unei accidentări a trebuit să renunț și am luat-o pe drumul pe care sunt și în prezent, adică Fitness-ul, pentru care am dezvoltat o pasiune foarte mare.
URBEAMEA: De unde pasiunea pentru sport?
Delia Legian: Cred că este și o moștenire de familie având în vedere faptul că și mama mea a practicat gimnastică, dar pe lângă asta simt că Dumnezeu a ales pasiunea asta pentru mine și m-a înzestrat cu multe calități, o gândire și un caracter foarte puternic de luptător, de învingător, iar eu nu fac altceva decât să urmez drumul pe care sufletul meu îl alege, să muncesc, să lupt și să dezvolt cât mai bine ceea ce am primit în dar.
URBEAMEA: Cum a început această „poveste”?
Delia Legian: Povestea cu aceste concursuri de Fitness la care am participat anul acesta a început dintr-o dorință foarte mare de a face ceva efectiv pentru mine, pentru sufletul meu, ca să îmi demonstrez că se poate, să revin în lumea sportului după dezamăgirea pe care am avut-o în baschet și să investesc în cunoștințele mele, să simt pe propriul organism cum este pentru a putea să îmi îndrum clienții cât mai bine.
URBEAMEA: Povestește-ne despre competițiile la care ai participat?
Delia Legia: Primul concurs la care am participat a fost Campionatul Național, unde am reușit performanța de Vicecampioană Națională, am luat medalia de argint. Pot să zic că a fost concursul la care am dat tot, am pus suflet și efectiv m-am simțit singură pe scenă, nu am avut ce să pierd și mi-am dorit foarte mult să mă aflu acolo.
Al doilea concurs a fost Grand Prix Pronutrition, unde am câștigat medalia de aur. La acest concurs am simțit că trebuie să lupt pentru această medalie și am și reușit să o obțin.
Al treilea concurs a fost Cupa României, unde am reușit să îmi depășesc performanțele și am avut cel mai bun rezultat, pe lângă faptul că am câștigat medalia de aur la categoria mea, am reușit să ies și campioană absolută (open). Acesta a fost un concurs la care am hotărât împreună cu antrenorul meu Claudiu Penzeș pe ultima sută de metri să particip având în vedere că eram în plină pregătire pentru Balcaniade, dar sunt foarte fericită că am ales să merg.
Al patrulea concurs a fost Campionatul Balcanic din Serbia la care am participat în urma convocării la Lotul Național și am reprezentat România. Am reușit să obțin locul 6. Nu a fost deloc ușor să reușesc să îmi păstrez a patra formă pe anul acesta, organismul nu a mai reacționat cum aș fi vrut, dar cu toate acestea sunt foarte mândră că am reușit din primul meu an competițional această performanță.
URBEAMEA: Ce înseamnă pentru tine rezultatele obținute?
Delia Legian: Rezultatele obținute în primul rând sunt o satisfacție personală sufletească și sunt fericită că s-au văzut rezultatele muncii mele, care nu a fost deloc ușoară. Este o realizare foarte mare pe care nu mulți reușesc să o aibă din primul lor an competițional.
URBEAMEA: Câte ore de muncă sunt în spatele acestor realizări?
Delia Legian: DA…în acest sport de fapt ceea ce e mai grea este pregătirea până la concurs, trebuie să fii extrem de disciplinat, foarte puternic din punct de vedere psihic, pe lângă o alimentație foarte strictă, am făcut antrenamente zilnice, am fost nevoită să mă antrenez la ora 6 dimineața din cauza faptului că am și muncit în toată perioada de pregătire. Nu mi-a fost deloc ușor, am trecut prin toate stările posibile și am încercat să rămân mereu pozitivă și să mă gândesc doar la momentul în care o să fiu pe scenă și o să dau tot ce am mai bun.
Cine te susține?
URBEAMEA: Delia Legia: În toate aceste luni de pregătire am aflat de fapt cine ține la mine cu adevărat și cine e dispus să mă înțeleagă și să mă susțină cu adevărat. Am pierdut câțiva oameni care aparent erau lângă mine, dar s-au dovedit a fi doar niște aparențe și nu regret deloc asta pentru că au rămas și au apărut oameni care sunt cu adevărat lângă mine cu sufletul, mă sprijină, mă înțeleg, mă iubesc și sunt lângă mine indiferent de situație. Familia mea m-a sprijinit foarte mult. Claudiu Penzeș, antrenorul meu și Petronela Penzeș care au fost lângă mine pe tot parcursul competițiilor și m-au sprijinit foarte mult. Le și mulțumesc din suflet pe această cale. Viorel Furdi, căruia îi mulțumesc că m-a înscris în clubul Hard Body București și m-a susținut foarte mult. Laura Maria Popescu, prietena mea, împreună ne-am pregătit și ne-am susținut reciproc. Larisa Balea și Cătălin Legian, vă mulțumesc și vouă și lui Frățilă Ioan. Nu în ultimul rând toată lumea care mi-a transmit mesaje de încurajare pe tot parcursul competițiilor.
Care sunt satisfacțiile eforturilor tale?
Delia Legian: Toată lumea se gândește că am avut satisfacții financiare câștigând aceste concursuri. Ei bine nu, la fiecare concurs la care am participat nici nu am știut ce premii sunt, singura motivație și satisfacție este aceea că în sfârșit am reușit să fac ceva pentru mine pentru că pe tot parcursul vieții i-am ajutat mai mult pe cei din jurul meu și m-am lăsat pe mine, iar faptul ca am reușit să obțin aceste rezultate prin munca mea mă face să fiu mândră și împlinită sufletește. Și am dobândit și mai multe cunoștințe prin care o să îi ajut pe clienții mei.
URBEAMEA: Care sunt planurile de viitor?
Delia Legian: Am început pregătirea pentru anul 2017 și sper să am rezultate cel puțin la fel de bune ca în anul 2016. Promit să nu vă dezamăgesc!
URBEAMEA: Ce sfaturi ai pentru generația de astăzi?
Delia Legian: Generația de astăzi din păcate, din ce am văzut eu este foarte delăsătoare, toți copiii sunt foarte prinși cu lumea tehnologiei și uită să se bucure de viață, să aprecieze cu adevărat ce au în jur și să facă mișcare!
Din punctul meu de vedere ar trebui ca părinții să îi împingă pe copii spre un sport, să le ofere o alimentație sănătoasă pentru că îi ajută să se dezvolte frumos, îi maturizează și îi disciplinează foarte mult, pe lângă faptul că o să fie mult mai sănătoși.







Un comentariu